IDRÆT PÅ TVÆRS 2020/21

IDRÆT PÅ TVÆRS tilbydes i følgende haller: AGRI Nord Idrætscenter, Gistrup Hal 2, Idrætshallen Østre Allé, Gigantium, Klarup Hallen, Nørresundby Idrætscenter, Svenstrup Højvanghallen og Vodskov Kultur & Idrætscenter.

Holdene starter med 45 min. opvarmning med flere variationer. Herefter vælges frit mellem 45 min. boldspil (ledet af frivillige hjælpeinstruktører) eller varieret motionsaktiviteter (under ledelse af instruktør)

På motionsstederne udøves der opvarmning, boldspil, konkurrencer, sang, hygge, foredrag, udflugter.

3. halvleg prioriteres høj – socialt samvær / kaffe, sang og hygge.


STED: AGRI NORD IDRÆTSCENTER, HOBROVEJ 437

Tirsdag kl. 10 – 11.30

Instruktør: Gitte Foldager

Tirsdag den 27. oktober kl.11.30 holdes medlemsmøde med deltagelse af sportschefen

Torsdag kl. 10 – 11.30

Instruktør: Gitte Foldager

Torsdag den 8. oktober kl. 11.30 holdes medlemsmøde med deltagelse af sportschefen.

Torsdag den 3. december AFLYST p.g.a. eksamen i hallen


STED: GIGANTIUM ,Willy Brandts Vej 31

Torsdag kl. 12 – 13.30

Instruktør: Jane Fjeldgaard Andersen

Torsdag den 22. oktober kl. 13.30 holdes medlemsmøde med deltagelse af sportschefen.

Torsdag den 22. oktober AFLYST – halaflysning.

Torsdag den 29. oktober AFLYST – halaflysning.

Torsdag den 11. februar AFLYST – halaflysning.

Torsdag den 4. marts AFLYST – halaflysning.

Torsdag den 1. april AFLYST – halaflysning.


STED: GISTRUP SKOLE, HAL 2, HADSUNDVEJ 407

Tirsdag kl. 9.30 – 11

Instruktør: Ingelise Back

Tirsdag den 6. oktober kl. 10.50holdes medlemsmøde med deltagelse af sportschefen.

Tirsdag den 12. januar AFLYST – eksamen i hallen


STED: AALBORG STADION, HAL 2 tidligere Idrætshallen, Østre Allé

Tirsdag kl. 09.30 – 11

Instruktør: Malene Marie Bärthel

Tirsdag den 20. oktober kl. 11.00 holdes medlemsmøde med deltagelse af sportschefen.

STED: AALBORG STADION, HAL 1 tidligere Idrætshallen, Østre Allé

Torsdag kl. 9.30 – 11

Instruktør: Jane Fjeldgaard Andersen

Torsdag den 8. oktober kl. 10.15 holdes medlemsmøde med deltagelse af sportschefen.

På grund af Corona restriktioner, er foreningens liggeunderlag ikke længere tilgængelige, medbring derfor selv liggeunderlag til gulvøvelser.

Det er ikke tilladt at medbringe eller selv lave kaffe til ”3. halvleg” i Stadionhallen.

Det forventes og ønskes, at holdene vender tilbage til Idrætshallen efter nytår.


STED: KLARUP HALLEN, HELLASVEJ 17

Onsdag kl. 8.45 – 10.15

Instruktør: Gitte Foldager

Onsdag den 7. oktober kl. 10.30 holdes medlemsmøde med deltagelse af sportschefen.

Onsdag den 24. marts AFLYST – skolen skal selv bruge hallen


STED: NØRRESUNDBY IDRÆTSCENTER, LERUMBAKKEN 11  

Mandag kl. 11 – 12.30

Instruktør: Sonja Jensen

Mandag den 5. oktober kl. 11.00 holdes medlemsmøde med deltagelse af sportschefen.

Mandag den 9. november AFLYST – halaflysning


STED: HØJVANGHALLEN, BAUTASTENEN 25


Tirsdag kl. 10.00 – 11.30

Instruktør: Jane Fjeldgaard Andersen

Tirsdag den 6. oktober kl. 11.40 holdes medlemsmøde med deltagelse af sportschefen


STED: VODSKOV KULTUR & IDRÆTSCENTER, BRORSONSVEJ 3

Mandag kl. 10 – 11.30

Instruktør: Lisbeth Mikkelsen (kun til opvarmning før boldspil)

Mandag den 26. oktober kl. 10.30holdes medlemsmøde med deltagelse af sportschefen.


 

Tilmeld og betal